Atrakcje w okolicy

Zobacz atrakcje w okolicy

Rusinowa Polana

Rozległa – około 100 ha powierzchni – łatwo dostępna, z niezwykłą panoramą na górskie szczyty. Idealne miejsce na zasłużony odpoczynek po tatrzańskich wędrówkach.

Na Rusinowej Polanie na znużonych turystów czekają długie drewniane ławy i kilka szałasów pasterskich, przypominających o przeszłości regionu. W trakcie sezonu bywa tu dość tłoczno, więc może nie pozostawać nic innego jak położyć się na zielonej trawce.

Jak każda polska tatrzańska polana, tak i Rusinowa służyła do wypasu niezliczonych krów i owiec. Jej nazwa pochodzi od nazwiska rodziny, której w 1628 roku Zygmunt III Waza powierzył administrowanie miejscową ziemią. Aktualnie, ze względu na ochronę roślinności Tatrzańskiego Parku Narodowego (np. rzadkiej złoci małej), prowadzi się wyłącznie wypas kulturowy – ograniczony czasowo i do liczby ok. 200 sztuk owiec. W pasterskim szałasie, turyści nie tylko zobaczą pracę baców z bliska, kupią również wyprodukowane przez nich wyroby spożywcze.

Z Rusinowej Polany rozciągają się niezapomniane widoki na Dolinę Białej Wody oraz grzbiety Tatr Wysokich, m.in. Rysy, Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Hawrań, Lodowy Szczyt czy Ganek. Krzyżują się tutaj 2 ważne tatrzańskie szlaki: niebieski z Palenicy Białczańskiej do Małego Cichego z zielonym, biegnącym od parkingu pod Wierchem Poroniec do schroniska „Murowaniec”. Niedaleko znajduje się inny punkt widokowy (na Gęsiej Szyi) oraz Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.